Charakteryzacja teatralno-filmowa



PROGRAM

CHARAKTERYZACJA TEATRALNO-FILMOWA

Dwa semestry w trybie weekendowym lub dziennym

Kierunek Charakteryzacja Teatralno-Filmowa to efekt ponad dwudziestu lat doświadczenia w nauczaniu zawodu. Program zmieniał się w tym czasie, aby nasi adepci zdobywali umiejętności spełniające potrzeby intensywnie rozwijającej się branży filmowej, jednocześnie nie zapominając o technikach wymaganych w pracy w teatrze. Tak powstawał aktualny plan kierunku, o którego skuteczności może świadczyć choćby fakt, iż wielu naszych adeptów rozpoczyna pracę w zawodzie jeszcze przed ukończeniem nauki! Absolwenci MSC Nova Maska pracują na planach filmowych, w teatrach w całej Polsce, a także w Holandii, Irlandii i Niemczech, w branży reklamowej i modowej, zakładają własne studia wizażu i pracownie perukarskie, spełniają się też w branży ślubnej i w innych, artystycznych niszach "beauty".
Co dla nas wyjątkowo cenne - nauki w MSC Nova Maska, możecie odkryć i rozwinąć drzemiące w Was talenty!
Wybierz Charakteryzację Teatralno-Filmowa, jeżeli:

chcesz rozpocząć zawodową przygodę z charakteryzacją i nie masz żadnego doświadczenia;

masz już jakieś doświadczenie zawodowe, ale brakuje ci wiedzy na temat najskuteczniejszych technik i chcesz ugruntować swoja wiedzę, rozwinąć umiejetności i uzyskać dyplom potwierdzający twój profesjonalizm;

pracujesz w branży beauty i chcesz poszerzyć umiejętności o zakres efektów specjalnych, charakteryzacji artystycznej i perukarstwa;

marzy Ci się praca na planie filmowym, reklamowym czy w teatrze;

Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę i rozwinąć skrzydła w gronie ludzi zakochanych w swojej pracy i zawsze chętnych do dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, w rodzinnej atmosferze pełnego wsparcia?

Stawiasz na praktyczną naukę zawodu, chcesz dowiedzieć się, jak pracować efektywnie, ekonomicznie, jak pogodzić wymagania branży i twoje artystyczne ambicje?

Jeśli tak, to ten kierunek, to pozycja obowiązkowa!

Charakteryzacja Teatralna

Materiałoznawstwo i wyposażenie; Praca "z lustrem";
Konturowanie twarzy
- różnice między makijażem,
a charakteryzacją
Blokada brwi wraz z rysunkiem;
Postarzanie teatralne;
Klejenie zarostów;
Imitacja zarostu z użyciem siekanki;
Charakteryzacja barokowa damska;
Charakteryzacja japońska damska - gejsza w dwóch odsłonach
Charakteryzacja amantowska damska i męska
Projekt zaliczeniowy - POSTAĆ
- własna interpretacja dowolnej postaci z musicalu, opery, filmu
w trakcie zajęć przybliżamy tajniki pracy w charakteryzatornii teatralnej, przygotowujemy Was do pracy pod presją czasu, pomagamy w organizacji pracy własnej i szlifowaniu umniejętności pracy w teamie artystycznym

Charakteryzacja filmowa

Materiałoznawstwo zawodowe;
Charakterystyka pracy na planie;
Przygotowanie aktorów/statystów - korekta na planie
Zawartość kufra charakteryzatora
Siniaki i zadrapania
Rany kłute, cięte, szarpane;
Denat - topielec;
Poparzenia w trzech stopniach i odmrożenia; Choroby skórne, zmiany nałogowe, efekt zmęczonej i zniszczonej skóry, blizny;
Samodzielne wykonanie łysiny - charakteryzacja na łysinie
BHP odlewów na ciele
Odlewy małych elementów (ucho, nos, broda);
Odlew twarzy; Wykonanie pozytywu gipsowego;
Rzeźba na płasko i na odlewie; Wykonanie prostetyków metodą pokrycia oraz metodą wyciskową; Charakteryzacja z wykorzystaniem prostetyków oraz aplikacja dużego prostetyku twarzy (maski);

Perukarstwo

Materiałoznawstwo zawodowe:
rodzaje włosa, tiule, szydełka,
brodacze i inne materiały wykorzystywane w perukarstwie; Przygotowanie szablonu pod zarosty oraz zszycie monturu pod brodę
Technika wiązania włosa (tkania) - prosto i skośnie;
Samodzielne utkanie wąsów i brody;
Wykończenie i fryzowanie zarostów;
A Ponadto: Etyka pracy specjalisty w dziedzinie perukarstwa; Różnice pomiędzy perukarstwem teatralnym, użytkowym, filmowym. Ergonomia i bhp.

Bodypainting & Fashion

- Abstract Makeup / Facepainting
- Aplikacje, biżuteria i stylizacje do sesji zdjęciowych
- Techniki zdobienia ciała i włosów
- Praca z fotografem
- Sesje zdjęciowe a prawa autorskie

Fryzury stylowe

Barok męski - czesanie peruk
Fryzury ludowe z użyciem warkoczy;
Przygotowywanie dopinek na potrzeby fryzur stylowych - nakręcanie anglez;
Fryzura stylowa damska XIX wiek; Wykorzystanie dopinek w stylizacji fryzury;

Facepainting - malowanie dzieci

BHP pracy z dzieckiem
Stanowisko charakteryzatora
- praca mobilna;
Praca w eventach - na co zwrócić uwagę?
Techniki malowania ekspresowego z użyciem szablonów i brokatów.

Tatuaż orientalny

- BHP pracy z barwnikami
- Materiałoznawstwo
- Ćwiczenia w rysunku
- Wykonanie rożków i mieszanie własnej henny
- Zdobienie ciała henną



KONTAKT

CHCESZ ZOBACZYĆ WIĘCEJ? ZNAJDŹ NAS NA:

Oglądając różnego rodzaju filmy czy też sztuki z pewnością nieraz zwróciłeś uwagę na makijaż aktora. Za pomocą odpowiednio zrobionego make up-u każdego można postarzyć za pomocą kilku dodatkowych zmarszczek, wystylizować tak, aby pasował do innej epoki m.in. baroku czy też stworzyć ciekawy zarost u kogoś, kto nigdy go nie miał. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu tematyką to nasza Szkoła charakteryzacji filmowo-teatralnej jest właśnie dla Ciebie!

Teatralna stylizacja na wyciągnięcie ręki

W trakcie całego toku nauczania dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji związanych z tworzeniem charakteryzacji teatralno. Prowadzimy szereg zajęć związanych m.in. z konturowaniem twarzy, materiałoznawstwem i zasadami pracy z klientem, tworzeniem wizerunku Drag Queen czy też stylizowaniem aktorów do danego okresu w historii. Co więcej, wykładowcy w naszej Szkole przekażą Ci wiedzę związaną także z perukarstwem w tym również z przygotowywaniem zarostów różnej intensywności.

Poznaj tajniki pracy na planach filmowych

Osobne zajęcia będą poświęcone na tworzenie ran kłutych, poparzeń, chorób skórnych oraz wszelkiego rodzaju odlewów. Charakteryzacja filmowa to nie tylko efekty specjalne, ale również facepainting, niezbędny w świecie reklamy i mody. Ponadto, poznasz podstawowe techniki fryzjerskie w zakresie stylizacji fryzur, szczególnie ludowych i epokowych. Dzięki tak szerokiemu programowi zajęć dowiesz się o wszystkich podstawowych tajnikach pracy charakteryzatora i będziesz mógł rozwijać Twoje umiejętności. Nasza szkoła i zdobyte w niej doświadczenia często są dobrym wstępem do wejścia w zawód i pracę na planach filmowych czy w branży reklamowej.

Artykuł we współpracy z portalem Praca.pl




Więcej niż wizaż, czyli czym zajmują się charakteryzatorzy?

Produkcje filmowe, teatralne i telewizyjne to miejsca, w których wykorzystywane są zdolności artystyczne makijażystów i charakteryzatorów. Praca po szkole charakteryzacji jest szansą na poznawanie nowych ludzi i odwiedzanie ciekawych miejsc na całym świecie. Czym dokładnie zajmuje się charakteryzator? Sprawdź, na czym ta praca właściwie polega!

Charakteryzator - czyli kto?

Charakteryzator teatralno-filmowy to zawód, którego celem jest nadanie danej osobie ustalonych cech wyglądu, dzięki którym jak najbardziej upodobni się do odgrywanej postaci. Praca w tym zawodzie dotyczy więc nie tylko twarzy, ale również reszty ciała – w zależności od potrzeb produkcji konieczny może być makijaż sceniczny, zmiana rysów twarzy, zmiana koloru skóry, wykonanie blizn lub ran, czy zmiana sylwetki aktora.
Aby móc pracować jako charakteryzator, należy ukończyć odpowiedni kierunek i stale dokształcać się poprzez kursy i szkolenia. Ważna jest branżowa wiedza i umiejętności, ale także współpraca ze scenografem czy reżyserem, którzy przedstawią koncepcję postaci oraz własną wizję planowanych zmian. Co istotne, praca dla charakteryzatora oznacza również opracowanie budżetu na niezbędne środki do charakteryzacji, takie jak profesjonalne kosmetyki, narzędzi i materiały oraz inne elementy, na przykład peruki, zarosty, prostetyki.
Co dokładnie robi charakteryzator? Przygotowuje szkice wyglądu po charakteryzacji (projekty), opracowuje kosztorysy, przeprowadza próbne charakteryzacje i odpowiada za akcesoria charakteryzatorskie, z których część wykonuje samodzielnie. Profesja charakteryzatora i praca jako wizażystka , to częściowo pokrywające się zawody. Charakteryzator także odpowiada między innymi za makijaż, jednak wizaż i stylizacja to jedynie część tej profesji.

Charakteryzator – kto może nim zostać?

Na początku kariery zawodowej, praca w Poznaniu, jak i innych większych miastach w Polsce, oznacza zazwyczaj bycie asystentem – następnie można zostać samodzielnym charakteryzatorem i kierownikiem pracowni charakteryzatorskiej. Warto wiedzieć, że zawód ten ma charakter usługowy, dlatego konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji. Można zacząć od ukończenia technikum kosmetycznego lub zdobycia pokrewnego zawodu wizażysta-stylista, co pozwoli asystować przy charakteryzacji współczesnej – podstawa to średnie wykształcenie, najlepiej z zakresu sztuk plastycznych. Jednak optymalną opcją będzie specjalistyczne studium obejmujące charakteryzację, wizaż i stylizację, a w tym kostiumy i rekwizyty sceniczne. Można też postawić na kierunkowe (sztuki plastyczne) studia wyższe, jako uzupełnienie swojego wykształcenia. Warto jednak wspomnieć, że obecnie system edukacyjny w Polsce nie daje możliwości zdobycia wykształcenia wyższego z zakresu charakteryzacji.
Tak jak praca dla wizażystki, zadania przeznaczone dla profesjonalnego charakteryzatora wymagają znajomości trendów i kanonów urody. W tym przypadku szczególne znaczenie ma wiedza powiązana z różnymi epokami historycznymi, co pozwala na tworzenie wiarygodnych charakteryzacji. Ważne, aby wiedzieć, jak przygotować aktorów niezależnie od typu produkcji – może to być wysokobudżetowy film, ale też reklama, sesja zdjęciowa, program telewizyjny czy sztuka teatralna.
Charakteryzator powinien posiadać umiejętności manualne, które umożliwią tworzenie peruk, dopinek i zarostu oraz pozwolą na przygotowywanie odlewów różnych części ciała (uszy, nos, twarz) oraz sztucznych ran i blizn. Wymaga się też znajomości typów skóry, doboru odpowiednich kosmetyków i środków do charakteryzacji, które muszą wyglądać jak najlepiej niezależnie od tego, czy charakteryzacja ma upiększać, odmładzać, postarzać czy może zmieniać sylwetkę.
Predyspozycje zawodowe charakteryzatora to przede wszystkim dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, sprawność dłoni i palców (brak jakichkolwiek zaburzeń czucia), dobry wzrok i słuch oraz wysoka wrażliwość na kolory i ich odcienie. Osoby zainteresowane tym zawodem muszą liczyć się z koniecznością pracy pod presją czasu, w której dokładność, kreatywność i odporność na stres to podstawa.

Ile zarabia charakteryzator?

Wynagrodzenie charakteryzatora w dużej mierze zależy od posiadanych kwalifikacji, możliwości prezentacji wcześniej wykonanych projektów, oraz dyspozcyjności do pracy wyjazdowej na planach. Znaczenie mają nie tylko umiejętności i doświadczenie zawodowe, ale również wielkość produkcji czy waga wydarzenia. W teatrach, współpraca zazwyczaj opiera się na umowie o pracę na część lub pełen etat, a godziny pracy uzależnione są od godzin spektakli. W produkcjach filmowych jak i przy reklamie, jest to najcześciej B2B. Średnie zarobki, jakie przynosi praca dla charakteryzatora, mieszczą się w przedziale 3010-10 000 złotych brutto.